Trenerzy są zgodni: “Postawmy na wychowanków. Wychowajmy kolejnych piłkarzy”

W sobotę doszło do spotkania trenerów wszystkich grup piłkarskich Sokoła Aleksandrów Łódzki. Szkoleniowcy rozmawiali na temat ukierunkowanego rozwoju klubu oraz postępów poszczególnych zawodników. Celem jest przede wszystkim rozwój młodzieży pod kątem zasilenia pierwszej drużyny.

Nie da się ukryć, że piłka nożna jest najpopularniejszym sportem na świecie, a z przeprowadzonych badań wynika, że coraz więcej osób w Polsce uprawia tę dyscyplinę sportu. W 2019 roku zainteresowanie tym sportem zadeklarowało 70% społeczeństwa (o 7 punktów procentowych więcej niż w 2016 roku). Ten wzrost przekłada się również na samo jej uprawianie przez Polaków. Jeszcze w 2016 roku w piłkę grało 14% społeczeństwa, a z badań opublikowanych w 2019 roku przez PZPN wynika, że popularność wzrosła o cztery punkty procentowe i pozostaje również powyżej średniej europejskiej. Rośnie uczestnictwo dzieci w zawodach piłkarskich. Ze statystyk wynika, że co drugie dziecko (48%) spędza czas z piłką na boisku, podczas gdy w 2016 roku taką aktywność deklarowało 28% dzieci.

Cieszy fakt, że ten sport potrafi pokochać tak wiele osób. Ma to również wpływ na wychowanie potencjalnych reprezentantów Polski. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że im większa rywalizacja, tym ciężej zostać zawodowym piłkarzem. Sokół Aleksandrów od lat dysponuje wykwalifikowaną kadrą trenerską. Dzięki wielu rozmowom i nałożonym celom, klub będzie mógł jeszcze bardziej skupić się na wychowaniu piłkarzy, którzy zasilą pierwszą drużynę Sokoła.

Spotkaliśmy się z trenerem pierwszego zespołu w celu wypracowania formy współpracy najstarszych grup młodzieżowych. Chcielibyśmy, aby nasi wychowankowie w przyszłości trafili w większej liczbie do zespołu seniorów. Od nowego roku trzy najstarsze roczniki będą uczestniczyć w 1 ligach wojewódzkich i jest to wartość, którą chcemy wykorzystać w dalszej perspektywie – powiedział Krzysztof Szabela, koordynator grup młodzieżowych Sokoła Aleksandrów Łódzki.

Nie jest tajemnicą, że młody piłkarz dołączony do kadry pierwszego zespołu musi posiadać pewne umiejętności, by w tej drużynie pozostać na dłużej. Dlatego nowy szkoleniowiec Sokoła będzie bacznie się przyglądał zawodnikom.

Jako trener pierwszego zespołu również prowadzę zajęcia dodatkowe dla młodzieży. Celem jest motywacja piłkarzy do otrzymania szansy gry w pierwszym zespole. Dzięki współpracy wszystkich szkoleniowców będziemy mogli znacznie łatwiej wyselekcjonować grupę młodych zawodników. Prowadzę zajęcia z rocznikiem 2007 oraz dodatkowo mam zindywidualizowany trening dla roczników 2003, 2004, 2005 i 2006 – zaznacza Michał Bistuła, trener trzecioligowego Sokoła Aleksandrów Łódzki.

Na efekty trzeba będzie jeszcze poczekać. Tylko ciężka praca oparta na doświadczeniu szkoleniowców, pozwoli przynieść zamierzone efekty. Celem jest wychować zawodników, którzy zasilą pierwszą drużynę. W przyszłości być może uda się wychować zawodnika, który zagra w ekstraklasie, a jak znajdzie się wychowanek Sokoła w reprezentacji Polski, to śmiało będzie można ogłosić sukces szkółki piłkarskiej. Pamiętajmy jednak, że na efekty trzeba poczekać, a wyznaczony cel jest dobrym kierunkiem w rozwoju dzieci, młodzieży oraz klubu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *